Firma Caroli s. r.o. provádí vlastní servis svých výrobků, ať je to servis v záruční či pozáruční době.
Údržba:
Pro správnou a dlouhodobou funkci našich výrobků je připravena pro zákazníky udržovací sada pro povrchovou úpravu a servisní klíče s podrobným návodem možného seřízení.
Udržovací souprava SIKKENS a Adler na dřevěná okna a domovní dveře.
Udržovací souprava SIKKENS
Systémová péče pro lazurou či krycím nátěrem opatřená dřevěná okna a domovní dveře na bázi aktivně čistících substancí a vybraných pryskyřic.
Prodlužuje životnost vodou ředitelných laků a lazur. Renovační interval se aplikací na všechny strany dvakrát ročně podstatně prodlouží.
Uzavírá nejjemnější trhliny a póry v lakovém filmu v exteriéru i interiéru. Poskytuje efekt hedvábného lesku a lze bez problémů přelakovat.
Systém údržby není vhodný k odstraňovaní již vzniklých poškození laku, jako např. stopy po krupobití nebo odlupování.
V takovém případě kontaktujte nejbližšího poradce fi. SIKKENS či Caroli s. r .o.
Návod k obsluze, údržbě a opravám dřevěných oken a dveří
1. Doporučení po instalaci / během stavby
- Ochrana prvků
Pamatujte na dostatečnou ochranu v průběhu celé stavby!
- Olepte okna vhodnými lepicími páskami.
K olepení z důvodu ochrany oken během stavebních prací používejte pouze lepicí pásky, které jsou vhodné na akrylátové povrchy tak, aby nedošlo k poškození povrchu.
- Čištění skla
Dávejte pozor, aby nedošlo k poškození povrchu skla.
Nálepky a nečistoty odstraňte nejpozději do 3 měsíců po instalaci, protože při intenzivním slunečním záření může dojít ke zmatnění povrchu.
- Čištění silikonu
Silikonová úprava kompletně zatvrdne až za 3-4 týdny. Z tohoto důvodu čistěte tuto povrchovou úpravu pouze velkým množstvím vody (s mírným obsahem saponátu). Při čištění netlačte, abyste neodstranili efekt drolení nebo mastného filmu.
- Čištění dřevěných povrchů
Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození povrchu. Poškozená místa ihned sami opravte (viz následující pokyny k údržbě) nebo je nechte opravit odborníkem. Povrch očistěte nejdříve po cca 6 týdnech. Neodstraňujte nečistoty intenzivním třením nasucho. Tím dojde k poškození povrchu.
- Extrémně mnoho větrejte
Aby nedošlo k poškození stavby a k silnému namáhání dřevěné konstrukce (především v průběhu stavebních prací) je nezbytné zajistit velkoplošné a dostatečné větrání (větrání otevřením ventilace není dostatečné).
- Fáze stavebních prací
V průběhu stavebních prací je nezbytné zabránit vzniku vysoké vlhkosti vzduchu (>55 %). Lze ji zpravidla zabránit dostatečným větráním. V opačném případě je nezbytné zajistit výkonné vysoušeče.
2. Návod k obsluze
Níže je uveden popis bezpečné a správné manipulace s okny nebo prosklenými dveřmi.
3. Péče o kování
Vaše okna a prosklené dveře jsou vybavena kvalitním kováním, zajišťující otevření a ventilaci. Tyto součásti musíte pravidelně kontrolovat, zda nedošlo k jejich poškození, deformaci a zda jsou pevně usazená. Především také proto, že některé z těchto součástí mají zároveň i bezpečnostní funkce.
Aby fungovaly řádně, pohodlně a bezpečně, je nezbytné minimálně jednou ročně provést následující údržbu.
-
Zkontrolujte bezpečnostní části kování, zda jsou pevně usazeny a zda nejsou opotřebované. Příp. dotáhněte šrouby nebo pověřte odborníka, aby vadné součásti vyměnil.
- Pohyblivé součásti, zavírání, mechanismus na výklopném plechu je nezbytné ošetřit olejem nebo tukem (používejte běžná maziva, např. penetrační olej bez silikonu).
- Při ošetření povrchu je nezbytné pamatovat na to, že části kování nesmějí být přetřeny.
- Kování oken musí být nastaveno tak, aby byla obsluha velmi snadná. Seřízení by měl provést odborník
4. Péče a údržba o dřevěné povrchy
V zásadě platí: „Raději udržovat než natírat“
To znamená, pravidelnou péčí můžete do značné míry oddálit okamžik prvního natírání a zároveň můžete rozhodující měrou prodloužit životnost okna.
Je zcela běžné, že povrch, který je vystaven povětrnostním vlivům (mimochodem i kovy a plasty), vyžaduje údržbu.
Již po instalaci a potom každý rok je nezbytné kontrolovat, zda nedošlo k poškození prvků nebo povrchu.
Jaká je správná péče o povrch?
- Čištění povrchu
Vnější a vnitřní plochy (i oblasti drážek) okna je nezbytné očistit velkým množstvím vody s mírným obsahem saponátu, jako je neutrální mýdlo (nedoporučujeme používání chemické prostředky).
Pokud nemá dojít k neopravitelným škodám, nepoužívejte písky, drátěnky, hrubé houbičky, nože apod.
Při čištění silikonové povrchové úpravy nikdy nedřete ani nebruste a nepoužívejte hrubé a ostré čisticí prostředky. Tyto prostředky narušují silikonovou vrstvu a trvale ji poškozují.
- Nanesení pečujícího roztoku
Po vyčištění okna naneste pečující roztok (k dostání u výrobce oken). Takový pečující roztok obnoví lazuru, zajistí ochranu proti povětrnostním vlivům a vytvoří pěkný vzhled povrchu okna.
Při této činnosti dávejte také pozor, aby nedošlo k poškození povrchu okna
Důležité body správné péče o povrch:
- Světlé lazury vyžadují kratší intervaly údržby.
- Poškozený povrch musíte co nejrychleji opravit.
- Kontrolujte povrch každého ¼ roku, zda není poškozen nebo zda není narušen povětrnostními vlivy.
- Silně namáhaná místa – např. spodní šikminy křídel a dřevo ve spodní části okna, ošetřujte častěji než méně namáhaná místa.
- Používejte pouze kvalitní barvy a čisticí prostředky
Jaká je správná údržba povrchu?
- Zjištěné poškození nátěru ihned opravte (důležité), protože by je později bylo možné odstranit pouze těžko nebo vůbec.
- V potřebných intervalech proveďte čištění povrchu zevnitř i zvenčí, mírně zbruste a přetřete lakem, který použil výrobce. O jaký výrobek se jedná, zjistíte od výrobce okna.
- Orientačně lze při péči a údržbě vycházet z následujících intervalů.
Výrazné povětrnostní vlivy (strana vystavená povětrnostním vlivům / návětrná strana) | Každé 2 až 3 roky |
Jasné barvy a běžné povětrnostní vlivy | Každé 2 až 3 roky |
Střední barevné odstíny a běžné povětrnostní vlivy | Každé 4 roky až 10 let |
Krycí barevné odstíny a běžné povětrnostní vlivy | Každých 5 až 10 let |
- Poškození musíte ihned odstranit. Zabráníte tak poškození dřeva pronikající vodou.
5. Větrání
„Správně větrat“ znamená zdravěji bydlet a úsporněji topit!
Pokud chcete zabránit takovým jevům, jako je kondenzát na skle, vlhké obytné místnosti, vlhké nebo plesnivé skvrny v rozích místností apod., dodržujte následující doporučení:
- Každé ráno větrejte místnosti cca 20 až 30 minut!
- V závislosti na využití místností větrejte i přes den 3 až 4krát – vždy cca 15 minut!
- Vzhledem k tomu, že pozice vyklopení okna (ventilační poloha) nezajišťuje dostatečně účinné větrání, otevřete okna dokořán. Během této doby vypněte topení!
- Pokud nemůžete z nějakého důvodu (hluk, bezpečnostní důvody) provést nárazové větrání, kontaktujte specializovanou firmu. Zde získáte informace, jaké systémy vám pomohou i v těchto případech zajistit dostatečné větrání.
Při současném životním stylu často není nárazové větrání možné. Moderní domy jsou navíc vybaveny značnou tepelnou izolací. V obou případech musíte oslovit projektanta nebo specializovanou firmu, aby vypracovala energeticky úsporné řešení kontrolovaného větrání. Tato koncepce zajistí tepelnou izolaci a zdravé obytné klima.